Sajtónyilatkozat

 Innovatív megoldások segítik az autizmus-spektrumzavarral élő gyerekek fejlesztését – Megnyílt az Autista Mintaház 

Budapest, 2022. 03. 17.Megnyitotta kapuit az Autista Mintaház – Diagnosztikai és Terápiás Centrum Budapesten, a XIII. kerületben. A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet és az Együtt az Autistákért Alapítvány közös projektjében létrejött Mintaház az autizmus-spektrumzavarral élő gyermekek fejlesztését és családjaik segítését szolgálja. A kórház vezetésének, a projekten dolgozó elhivatott szakembereknek és az alapítvány munkatársainak köszönhetően egy olyan komplex intézmény született, amelyben számos innovatív elképzelés valósulhat meg.

A diagnosztikai és terápiás centrum elsődleges feladata, hogy az autizmus spektrum zavarral élő gyerekek és családjaik a lehető legjobb ellátásban részesüljenek, a helyes diagnózistól egészen a terápiáig kísérve, támogatva őket. A központban tapasztalt szakértők bevonásával tartanak rendszeres fejlesztő foglalkozásokat az autista gyerekek egyedi igényeire szabva – ezzel segítve a beilleszkedésüket az iskolai közösségekbe. Emellett lehetőséget biztosítanak a szülőkkel, családtagokkal külön történő pszichológiai terápiákra az autista gyermek érdekében, valamint egyéni/csoportos beszélgetésre és a szakemberek továbbképzésére is.

A közel 1000 négyzetméteres Mintaházban végzett terápia során a szakemberek munkáját és a gyerekek fejlődését többek között terápiás kert, akadálymentesített, letisztult, nyugodt terek és mobilis, az egyes gyerekek egyedi igényeire könnyedén átalakítható szobák segítik. „Olyan egyedülálló komplex terápiára van itt lehetőség, amely európai színvonalon is megállja a helyét” – mondta el az ünnepélyes megnyitón Dr. Nagy Anikó, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet főigazgatója, és hozzátette: „a Mintaház hiánypótló tevékenységet folytat, hiszen egy helyen teszi lehetővé az autizmussal élő gyermekek diagnosztikáját és a későbbi, egyéni igényekre szabott terápiát is.”

Szeleczki István, az Autista Mintaház – Diagnosztikai és Terápiás Centrum vezető gyógypedagógusa elmondta, hogy: „A korai diagnózis és az időben megkezdett fejlesztés nemcsak az autizmussal élő gyermekeknek segít, hogy a lehető legteljesebb életet éljék, de a családjaik számára is iránymutatást, segítséget ad.”

„Az Alapítványnál az a célunk, hogy hosszú távú változást érjünk el, és egy élhetőbb világot teremtsünk az autizmus- spektrumzavarral élők számára, ahol az emberek megértik, elfogadják és segítik őket a mindennapi életben. Tudjuk, hogy még mindig nagyon sok feladat vár ránk, de úgy érezzük, a Mintaház megnyitásával egy komoly lépést tettünk afelé, hogy az autizmus-spektrumzavarral élő gyerekek komplex ellátást, a családjaik pedig szakmailag megalapozott segítséget és támogatást kaphassanak, így minden autizmusban érintett megélhesse a benne rejlő teljes potenciált” – mondta Szijjártó-Nagy Szilvia, az Együtt az Autistákért Alapítvány elnöke.

A Mintaházban használt eszközök beszerzéséhez az Alapítvány többéves adománygyűjtő munkája biztosította a forrást. A támogatásnak köszönhető az is, hogy a Mintaház egy olyan, az autizmussal élő gyerekek komplex ellátására alkalmas épület lehet, ahol a gyermekpszichiátriai diagnosztika és az alapvető, mindenki által ismert, evidencia alapú terápiás eljárások mellett kiegészítő terápiás eljárások is elérhetők: a centrumban többek között zeneszoba, Snoezelen szoba, Ayres terápiás helyiség és művésztterápiás műhely is segítik az autizmus-spektrumzavarral élők fejlődését. 

Jenei Zoltán országos kórház-főigazgató elmondta, „A kórházi háttér lehetőséget ad arra is, hogy a gyermekeket egy modellkórteremben – a család bevonásával – felkészítsék a vizsgálatokra, beavatkozásokra, elkészítve számukra a szükséges, személyre szabott vizuális támogatási rendszert, kommunikációs és motivációs eszközöket. Mindezt a megújult épület biztosítja, mely a kórházfelújítási program részeként valósult meg és vált egy varázslatos hellyé. Az Országos Kórházi Főigazgatóság pedig hosszú távú együttműködés keretében fogja speciális képzésekkel és eszközökkel támogatni az itt folyó szakmai munkát.

A projekt második fázisa már el is kezdődött: jelenleg egy olyan többfunkciós pavilonépület kialakításán dolgozunk, amely amellett, hogy a jövőben képzéseknek és foglalkozásoknak otthon adó konferenciahelyszínként szolgál majd, azt is bemutatja, hogy a családok hogyan tudják otthonukat autizmus-baráttá alakítani – tette hozzá az Alapítvány elnöke.

Az intézmény megnyitása után az elérhetőségek és a jelentkezéshez szükséges információk a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet honlapján (www.heimpalkorhaz.hu) lesznek elérhetők.

Bővebb információt a Mintaházról a csatolt háttéranyagban talál.

Az Együtt az Autistákért Alapítványról

Az autizmussal élők száma ma Magyarországon megközelítőleg 160 ezer fő, és a spektrumzavar nagyságrendileg minden 15. magyar családot érintheti. Az Együtt az Autistákért Alapítvány elsődleges céljai között szerepel a társadalom edukálása az autizmust érintő kérdésekről, hogy ledöntsük a spektrumállapotot övező tabukat és a fiatalokat a lehető leghamarabb érzékenyítsük. Szeretnénk, ha minél többen megértenék, miről is szól az autizmus, mennyire más és sokszínű a spektrumzavarral élők világa. A megértés ugyanis magával hozhatja az elfogadást, ami az egyik legnagyobb segítség lehet az érintett fiatalok számára. A szlogenünk is ezt a szellemiséget tükrözi: MEGÉRTENI. ELFOGADNI. SEGÍTENI. 

Háttéranyag

Az autizmus spektrum állapotról

Az autizmus spektrum egy meglehetősen összetett, a fejlődés szinte minden szegmensét érintő állapot, a szociális-kommunikációs készségektől a mozgás, gondolkodás fejlődésén át az érzékelésig valamilyen mértékben minden területre kihat.  Ebből a tényből adódik, hogy mindegyik autizmussal élő ember más és más képességprofillal, más és más nehézségekkel éli az életét. A szakemberek éppen ezért hangsúlyozzák, hogy az autizmus esetében komplex megoldásokra, az egyén szükségleteihez igazodó terápiás eljárásokra van szükség. Olyanokra, amelyek az egyéni képességprofil mentén egyéni megoldásokat kínálnak – természetesen figyelembe véve az autizmus spektrum állapottal kapcsolatos tudományos tényeket és evidenciákat.

Az egészségügyi intézményekben autizmus-ellátás már a 70-es, 80-as években is létezett. Elkötelezett pszichiáterek, gyógypedagógusok[1] ismerték fel először, hogy az autizmussal élő gyermekek, fiatalok szükségletei eltérnek a többi fogyatékossággal élő ember szükségleteitől – így az ellátás területén is speciális megközelítésre van szükségük. Rendszerszintű megoldások azonban hazánkban elsőként az oktatás területén születtek, ahol az Autizmus Alapítvány munkatársainak köszönhetően a 90-es években elindult egy országos hálózat kialakítása. Ma már az ország számos városában találhatunk olyan intézményeket, amelyek az autizmussal élő emberek számára nyújtanak szolgáltatásokat az egészségügyi ellátás, az oktatás és nevelés, valamint a szociális szolgáltatások területén.

Mintaház projekt

2022. március 17-én nyitotta meg kapuit a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet és az Együtt az Autistákért Alapítvány közös projektje keretében megálmodott Mintaház, amely az autizmus spektrumzavarral élő gyermekek fejlesztését és családjaik segítését szolgálja. A kórház vezetésének, a projekten dolgozó elhivatott szakembereknek és az alapítvány munkatársainak köszönhetően egy olyan komplex intézmény jött létre, amely számos innovatív elképzelést igyekszik megvalósítani. 

Az Autista Mintaház – Diagnosztikai és Terápiás Centrum finanszírozása a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet és az Együtt az Autistákért Alapítvány többéves együttműködésének köszönhetően valósulhatott meg. Az elmúlt évek során szervezett edukációs és jótékonysági kampányok mellett, a Mintaház nem jöhetett volna létre az alapítvány civil és partner támogatói nélkül. 

A Mintaház projekt megvalósulásához több szereplő is hozzájárult, többek között az MTVA 2020-as Jónak lenni jó! adománygyűjtő műsora, Kulcsár János, a Kulcsár Stúdió építésziroda vezetője, és kollégái, akik Pro bono végeztek tervezési munkálatokat, valamint a Leier Hungária Kft., aki a Pavilon épület felépüléséhez járul hozzá építőanyagokkal, és a teljes vasbeton szerkezet biztosításával.

Az elmúlt években fesztiválokon, süti shoppal, hashtag és érzékenyítő kampányokkal, valamint a Kék Szív kitűző értékesítésével is az Autista Mintaház létrehozására gyűjtöttünk.

Köszönjük támogatóinknak, hogy közös erővel létrejöhetett az Autista Mintaház, Diagnosztikai és Terápiás Centrum!

Támogatóink:

MOL Magyarország, E.ON, Kulcsár Studio, Leier Hungaria Kft., MTVA – Jónak lenni jó!, VOLT Produkció, Sziget Produkció, JCDecaux Kft.,Kisvakond-Park Kft., Greenroof.hu, Mapei, Vigili Kft., VBN mérnöki iroda, Adventi Ünnep a Bazilikánál

Diagnosztika

Az autizmus-spektrumzavarral élő gyermekek ellátása során a Mintaházban komplex megközelítést alkalmaznak, a korai diagnózistól és fejlesztéstől a családok számára nyújtott tanácsadásig, terápiáig. Fontos, hogy a diagnózis felállítását követően azonnal egy segítő folyamat induljon el, a család ne maradjon magára a problémával, hiszen a szakemberek egybehangzó véleménye szerint a gyermek viselkedését, nehézségeit csak az őt körülvevő környezet figyelembevételével lehet megfelelően értelmezni és befolyásolni.

Az autizmus-spektrumállapot tünetei, megjelenési formái igen változatosak lehetnek, ezért a pontos diagnózis felállítása komoly felkészültséget, speciális szaktudást igényel. Az Együtt az Autistákért Alapítvány támogatásával a Heim Pál Gyermekgyógyászati Intézet Autista Mintaház Diagnosztikai és Terápiás Centrum, a Mentálhigiéniai Központ, valamint a Gyermek és Serdülő Pszichiátriai Osztály munkatársai – összesen 10 fő – vehetett részt február és március hónapban az Autizmus Alapítvány akkreditált ADOS (Autism Diagnostic Observation Schedule) képzésén, amely egy Catherine Lord és Michael Rutter vezetésével kidolgozott vizsgálati eljárás, amely figyelembe veszi az autizmussal élő gyermekek sajátosságait, szükségleteit, és számos olyan terület vizsgálatára alkalmas – például szociális-kommunikációs készségek, gondolkodás, játék, érzelmek kifejezése, megértése –, amelyek információkat nyújtanak az autizmusra jellemző fejlődési elmaradásokkal, nehézségekkel, tünetekkel kapcsolatban. Az adatok összegzése után jó eséllyel felállítható a diagnózis, és elkezdődhet a terápiás munka.

A képzés hozzájárul a hazai diagnosztikai kapacitás fejlesztéséhez és a szakszerűbb diagnosztikai munkához.

Terápia

A Mintaházban a gyermekpszichiátriai diagnosztika és az alapvető, mindenki által ismert, evidencia alapú terápiás eljárások mellett, velük párhuzamosan kiegészítő terápiás eljárások is elérhetők lesznek – ideértve a zenei interakciót, a művészet terápiát, a Snoezelen szobát (amely egy komplexebb feszültség szabályozó, relaxációs terápia részét képezi) és a szociális-kommunikációs fejlesztő csoportot.

Az épület hátsó részében kialakított, külön bejárattal is rendelkező kézműves műhely – ahol tűzzománc kemence és korongozó is található – lehetőséget ad nyári táborok szervezésére, művészetterápiás foglalkozásokra és önállóság fejlesztésre is. 

Felkészítés

A kórházi háttér lehetőséget ad arra, hogy a gyermekeket, fiatalokat egy modellkórteremben – a család bevonásával – felkészítsék a vizsgálatokra, beavatkozásokra, elkészítve számukra a szükséges, személyre szabott vizuális támogatási rendszert, kommunikációs és motivációs eszközöket. (Az utóbbi időben számos ilyen vizuális segítő eszközt már sikerrel alkalmaztak a Heim Pál Gyermekkórház Madarász Utcai részlegénekkülönböző ellátásaiban.)

Milyen szerepet tölt be a Mintaház az autizmussal élő gyermekek fejlesztésében?

A Centrum nem oktatási intézmény, így a terápiák igénybevételére ambuláns formában, az egészségügyi ellátás keretein belül kerülhet sor. A Mintaház elsődleges feladata a diagnózis minél korábbi életkorban történő felállítása(amelyre egy több szakma képviselői által alkotott csapat együttműködésével kerül sor), a családok támogatása, életviteli tanácsadás, családterápia, nehéz élethelyzetek kezelésével kapcsolatos tanácsadás. Emellett fontos a gyermekek, fiatalok erősségeinek és fejlődési elmaradásainak felmérése, a felmérés alapján terápiás terv készítése, a tehetséggondozás, a habilitáció (vagyis az autizmusból adódóan fejlődési elmaradást mutató területek, mint például a kommunikáció, a szociális készségek ambuláns fejlesztése), az egészségügyi vizsgálatok, műtétek, beavatkozások előkészítése.

A cél, hogy a gyermekek a képességeikből adódóan elvárható legideálisabb életívet járhassák be, sikeres és kiegyensúlyozott, a nehéz helyzetekkel jól megbirkózó felnőttekké váljanak. Ehhez a munkához mind a személyi, mind a tárgyi, mind pedig a módszertani feltételek adottak a Mintaházban.

A fentieken túl – a klinikai hátteret kihasználva – lehetőség nyílik saját kutatások indítására, szakemberképzésre, előadások megtartására és korszerű külföldi módszerek, eljárások adaptálására. Emellett hosszabb távon egy tudásbázis funkciót is be kíván tölteni a Mintaház – eszköz- és szakirodalom kölcsönzővel. 

Kik vehetik igénybe az ellátást a Mintaházban?

Az ellátást a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet járóbeteg ellátási körzetében élő, társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkező 3-18 éves korú gyermekek, serdülők vehetik igénybe. Az igénybevételhez minden esetben házi gyermekorvos vagy szakorvos beutalója szükséges.

Az ellátás a szülő kérésére indul. Az intézmény megnyitása után az elérhetőségek és a jelentkezéshez szükséges információk a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet honlapján (www.heimpalkorhaz.hu) lesznek elérhetők. 

Az intézmény online formában nyújtott szolgáltatásai a szülőképzés, tanácsadás, szakemberképzés és felkészítés, valamint a szakmai anyagok megosztása területén országosan elérhetőek lesznek.

Szobaleírások

Recepció

A főbejárattól jobbra található a recepciós pult, a belépőknek itt kell bejelentkezniük. A látogatók a folyosón továbbhaladva juthatnak el a Centrum földszinti helyiségeihez.

Az épületben a diagnosztikai centrum mellett fogászati prevenciós osztály is működik.

Az intézmény földszintje teljesen akadálymentesített, babakocsival és kerekesszékkel is látogatható.

Oktatóterem, fogászati prevenciós osztály helyiségei

A fogászati prevenciós osztály helyiségeit a felújítás csak részben érintette: a földszinti rendelő, illetve az emeleten található helyiségek a megszokott magas színvonalú prevenciós ellátást szolgálják. 

Az oktatóteremben – a Fogászati Prevenciós Osztállyal kialakított együttműködésnek köszönhetően a Mintaház munkatársai kisebb létszámú találkozókat, megbeszéléseket és oktatásokat is tarthatnak. 

Emellett további lehetőségeket ad a közös munkára, hogy a projekt keretében a fogászati prevenciós osztályon dolgozó kollégák felkészítése, érzékenyítése is megtörtént.

Folyosó: gyermeköltözők és gyermekkuckók

A gyermekek számára kialakított öltözőszekrényekben lehetőség van a kabátok, táskák elhelyezésére, a gyermekkuckók pedig a várakozás ideje alatt lehetőséget adnak egy kis pihenésre.

Csoportszoba (8)

A szoba egy átlagos autista csoport csoportszobáját modellezi, egyéni munkahelyekkel. A cél, hogy a terápia során megtanítsuk azoknak az eszközöknek, eljárásoknak a használatát (tér- és időszervezés, kommunikáció, önálló munka), amelyekre a gyermekeknek otthon vagy az óvodában, iskolában szükségük lehet. 

Emellett a diagnosztikai folyamat során itt történik a gyermekek csoportos megfigyelése – kapcsolatteremtési és kommunikációs készségeik felmérése.    

Hospitáló helyiség (9)

A hospitáló helyiségből az Ayres-szoba és a csoportszoba egyaránt megfigyelhető. Ez lehetőséget ad arra, hogy a szakemberek anélkül tanítsák meg a szülőket az eszközök helyes használatára, a fejlesztések otthon is alkalmazható fogásainak fortélyaira, hogy megzavarnák a gyermeket.

A hospitáló helyiség arra is alkalmas, hogy a vizsgálat során a gyermek viselkedését, kommunikációját megfigyelő csapat zavartalanul végezhesse munkáját.

Ayres terápiás helyiség (10-11)

Az Ayres terápia (szenzoros integrációs terápia)  kifejlesztője Anna Jean Ayres (1920-1988) amerikai terapeuta. Az általa kidolgozott, úgynevezett szenzoros integrációs terápia azt feltételezi, hogy a problémák az ingerek nem megfelelő feldolgozásából erednek. A kezelések során alkalmazott tervezett és szabályozott ingerlés révén helyreállhat az érzékelés, feldolgozás és az ingerekre adott megfelelő válaszok rendszere, vagyis – leegyszerűsítve – a test megfelelő használata. 

A terápia során figyelembe kell venni az egyéni adottságokat, a gyermek fejlődési szintjét, az ingerekre adott túlzott vagy éppen alacsony szintű reakciókat. A terápiát természetesen képzett szakemberek végzik, az autizmus-spektrumzavarral élő gyermekek szükségleteinek megfelelő strukturált környezetben. 

A terápiás szobában található fejlesztő eszközök számos mozgásformára, szenzoros tapasztalatszerzésre adnak lehetőséget a gyermekek számára. 

Műhely (12)

A műhely egy olyan többfunkciós tér, amely alkalmas kézműves foglalkozásokra, a háztartási önállóság fejlesztésére, de szociális-kommunikációs (klasszikus nevén „babzsákos”) foglalkozások megtartására is. 

A helyiségben a korongozó, a tűzzománc kemence és a rajzbakok mellett helyet kapott egy kis konyha is, ahol akár egyszerűbb ételek elkészítésére is lehetőség van. Az interaktív táblára pedig kivetíthetők a munkafolyamatok, oktató anyagok, amelyek segítik a készségek elsajátítását.

Az itt végzett kézműves és művészeti tevékenységeket meghívott szakemberek, terapeuták irányítják majd. 

A műhelyben nyáron táborokat tervezünk, ahová a serdülő korú gyermekeket is várunk majd. 

Vizsgáló szoba (13; 15; 16)

A vizsgáló szobák a képességfelmérésben és a diagnózis felállításának folyamatában kapnak szerepet. A szakorvosok és a klinikai szakpszichológusok itt végzik a diagnosztikus vizsgálatokat, a kötetlen megfigyeléseket. Az itt elhelyezett játékok, eszközök segítenek információt gyűjteni a gyermek játékfejlődési és aktivitási szintjéről, érdeklődéséről is.

A szobában elhelyezett bútorok mind az óvodás, mind pedig az iskolás korosztály igényeinek megfelelnek.

Mintakórterem (14)

A mintakórterem létrehozása egy olyan elképzelés, amelyre nem nagyon látunk példákat más intézményekben. Az egészségügyi hátteret kihasználva olyan környezetet alakítottunk ki a gyermekek számára, amellyel kórházi kezelésük, fekvőbeteg-ellátásuk során találkozhatnak. 

A kórteremben így lehetőség nyílik arra, hogy a gyermekeket felkészítsük a rájuk váró beavatkozásokra, kidolgozzuk a motivációs technikákat, a szükséges segítő eszközöket, és reagáljunk az esetleges kihívást jelentő viselkedésre. A kórteremben megtalálhatók lesznek az ágyak mellett bizonyos alapvető orvostechnikai és vizsgáló eszközök is, amelyeket a gyermek (és a szülő) megnézhet, megfoghat, kipróbálhat.

A felkészítést a gyógypedagógusok mellett egy nővér is segíti, aki az ellátás során koordinátorként kíséri a családot, odafigyelve az autizmus-specifikus ellátás szakmai szabályainak betartására is. 

Tornaszoba (27)

A mozgásfejlesztés minden életkorban fontos terület. Azok az eszközök kaptak helyet a tornaszobában, amelyek nem specifikusan a szenzoros integrációs terápia részei. A teremben lehetőség van akár jógaoktatásra, és kiscsoportos vagy egyéni fejlesztésekre is. A bordásfalak, tornaszőnyegek, ugrókötelek, karikák, valamint az akadálypálya számos lehetőséget kínálnak a fejlesztésre. 

A terápiát konduktor-gyógypedagógus kolléga végzi egy felmérés és terápiás terv elkészítése után, az autizmus-specifikus alapelvek és szabályok betartásával, a szükséges vizuális segítő eszközök alkalmazása mellett.

Snoezelen szoba (29)

A Snoezelen terápia egy szabályozott, több érzékterületre ható ingert tartalmazó, úgynevezett multiszenzoros környezetet jelent, ahol a fények, hangok, taktilis ingerek, esetleg illatok szabályozható formában és mennyiségben vannak jelen. Ez lehetővé teszi az ingerekhez való hozzászokást, a stresszmentes, élvezetes tapasztalatszerzést. Segíthet a figyelem, a testi tudatosság fejlesztésében, emellett feszültségoldó, megnyugtató funkciója is lehet. A Hollandiában kifejlesztett módszert ma már széles körben alkalmazzák kiegészítő terápiaként – az idősek, demens betegek esetében éppúgy, mint az autizmus-spektrumzavarral élő gyermekeknél.

A Mintaházban található Snoezelen szobában vízágy, buborékoszlopok, változtatható színben világító formák és folyadékkal töltött padlóelemek várják a gyerekeket.

Zeneszoba (33)

„A legtöbb autizmus-spektrumzavarral élő gyermek pozitívan reagál a zenére, így egyre elterjedtebb a zeneterápia alkalmazása a fejlesztésükben. A hangszerek és az ének a legtöbb gyermeket arra motiválja, hogy bekapcsolódjon a tevékenységekbe, általuk könnyebben feladathelyzetbe hozhatók és hosszabb ideig benne is tarthatók. A zene egy olyan kiszámítható közeget teremt számukra, ahol biztonságosan tapasztalják meg a változásokat, például a zenei variációk révén. (…)

A kollektivitás élménye, ennek megélése és tapasztalása különösen nagy hangsúlyt kap a csoportos fejlesztés során. A zene transzferhatásának köszönhetően pedig a gyerekek szociális kapcsolatai, kommunikációs készségei eredményesebbek lehetnek a mindennapi életükben is. 

Centrumunkban található gazdag hangszerpark nemcsak a fejlesztésben, de a diagnosztikai folyamatban is nagy hangsúlyt kap: a kivizsgálásra érkező gyermekeknek az ismeretlen helyszín, idegen felnőttek, új ingerek nagy frusztrációt jelenthetnek. Célunk, hogy mielőbb csökkentsük feszültségüket, biztonságos, kiszámítható környezetet teremtsünk számukra, ezáltal is elősegítve a vizsgálatokban való könnyebb részvételt, együttműködést. A hangszerekkel, zenés interakciók segítségével a gyermekek motiváltabban kapcsolódnak a tevékenységekhez, ezáltal a szorongásuk is csökken, és kevésbé érzik magukat vizsgálati helyzetben. Zenei eszközökkel végzett játékos tevékenységekkel számos területet fel tudunk térképezni, ami fontos információként szolgál a diagnózis felállításánál, differenciál diagnosztikánál.”  (Stánicz Nikolett, zeneterapeuta)

Autista Mintaház – Pavilon Épület

Az Autista Mintaház – Diagnosztikai és Terápiás Centrum felújítási folyamatai mellett elindult a Pavilon épület megépítése is, melynek létrehozását teljes mértékben az Együtt az Autistákért Alapítvány finanszírozza. Az alapítvány adománygyűjtő kampányai mellett, a Leier cégcsoport felajánlása és a Kulcsár építész iroda Pro bono tervezési munkájának köszönhetően a közel 200 m2-es Pavilon épület is hamarosan várja az autizmus spektrumzavarral élő gyermekeket és családokat. 

A pavilonban helyet kap egy 50 m2-es mintalakás – nappalival, hálóval és fürdővel –, valamint egy 88 m2-es előadóterem a hozzá tartozó szociális és kiszolgáló helyiségekkel.

Az autizmus-spektrumzavarral élők számára teljesen akadálymentesített mintalakás alkalmas lesz arra, hogy a diagnózis felállítása után a szakemberek bemutassák a szülőknek, hogyan tehetik gyermekük számára élhetőbbé saját otthonukat. 

A konferenciaterem és kiszolgáló helyiségei elsősorban továbbképzéseknek, kisebb szakmai rendezvényeknek adnak majd otthont, de éppúgy alkalmasak lesznek klubfoglalkozások, táborok, szülői vagy alapítványi rendezvények, összejövetelek megtartására is.


[1] pl. Dr. Weisz Mária, Dr. Gerő Zsuzsa, Dr. Balázs Anna, Dr. Vikár György, Székely Margit