„A legtöbb autizmus-spektrumzavarral élő gyermek pozitívan reagál a zenére, így egyre elterjedtebb a zeneterápia alkalmazása a fejlesztésükben. A hangszerek és az ének a legtöbb gyermeket arra motiválja, hogy bekapcsolódjon a tevékenységekbe, általuk könnyebben feladathelyzetbe hozhatók és hosszabb ideig benne is tarthatók. A zene egy olyan kiszámítható közeget teremt számukra, ahol biztonságosan tapasztalják meg a változásokat, például a zenei variációk révén. (…)
A kollektivitás élménye, ennek megélése és tapasztalása különösen nagy hangsúlyt kap a csoportos fejlesztés során. A zene transzferhatásának köszönhetően pedig a gyerekek szociális kapcsolatai, kommunikációs készségei eredményesebbek lehetnek a mindennapi életükben is.
Centrumunkban található gazdag hangszerpark nemcsak a fejlesztésben, de a diagnosztikai folyamatban is nagy hangsúlyt kap: a kivizsgálásra érkező gyermekeknek az ismeretlen helyszín, idegen felnőttek, új ingerek nagy frusztrációt jelenthetnek. Célunk, hogy mielőbb csökkentsük feszültségüket, biztonságos, kiszámítható környezetet teremtsünk számukra, ezáltal is elősegítve a vizsgálatokban való könnyebb részvételt, együttműködést. A hangszerekkel, zenés interakciók segítségével a gyermekek motiváltabban kapcsolódnak a tevékenységekhez, ezáltal a szorongásuk is csökken, és kevésbé érzik magukat vizsgálati helyzetben. Zenei eszközökkel végzett játékos tevékenységekkel számos területet fel tudunk térképezni, ami fontos információként szolgál a diagnózis felállításánál, differenciál diagnosztikánál.” (Stánicz Nikolett, zeneterapeuta)